ייבוא מוצרים לישראל

תהליך ייבוא מוצרים לישראל – מאיפה מתחילים?

הגלובליזציה והתפתחות הסחר הבינלאומי הזניקו את תהליכי הייבוא והייצוא בין יבשות ומדינות שונות. ייבוא של מוצרים מחו"ל אל תוך גבולות הארץ נועד להעשיר את מגוון התוצרת הקיימת כיום בשוק המקומי, וכן לייצר תחרות על בחירותיו, העדפותיו וכן על כיסו של הצרכן. מאחורי השפע הרחב של מוצרים מיובאים עומד מנגנון משומן המאפשר את הכנסתם לישראל – ומומלץ להכיר את אופן הפעולה שלו בטרם מתחילים להתעניין בייבוא של מוצר מסוים ארצה. ראשית, חשוב לציין כי לא כל מוצר מותר לייבא לישראל, וכן כי קיימות מדינות מהן לא ניתן לייבא. הקפידו לוודא כי המוצר והספק ממנו אתם רוכשים את ההזמנה עומדים בדרישות אלו בטרם תתחילו את תהליך הייבוא. כמו כן, בהתאם לסוג המוצר המיובא, חשוב לברר כי ברשות החברה דרכה אתם מייבאים קיים רישיון יבואן או רישיון ייבוא מתאים. כלל המגבלות הללו נועדו לפקח על רמתה ואיכותה של הסחורה המיובאת, ולהבטיח שמירה על בריאות וביטחון אזרחי המדינה.

תהליכי ייבוא בישראל

הכללים החלים על תהליך הייבוא משתנים בהתאם לסוג המוצר המיובא

·         ייבוא של מוצרי מזון, קוסמטיקה ותכשירים רפואיים – תהליך הייבוא של מוצרי מזון, קוסמטיקה או תכשירים רפואיים דורש תחילה קבלת אישור רשמי ממשרד הבריאות. זאת, במטרה לפקח את איכות וטיב המוצרים הנכנסים לגבולות הארץ. על אישור מוצרי מזון מופקד שירות המזון הארצי, אישור מוצרי קוסמטיקה מבצע אגף התמרוקים, ואישור תכשירים רפואיים ניתן על ידי אגף הרוקחות. חשוב להדגיש כי ניתן לייבא תרופה רק במידה והיא רשומה במדינת ישראל. הנחיות רשמיות ומפורטות בנוגע לתהליך הייבוא של מוצרים אלו ניתן למצוא באתרי האינטרנט הממשלתיים הרלוונטיים.

·         ייבוא של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה – מוצרים חשמליים ואלקטרוניים אשר מיובאים לארץ נדרשים לעמוד בדרישות התקן הרשמיות של מכון התקנים הישראלי. זאת, בראש ובראשונה במטרה לוודא כי המוצר המיובא בטוח לשימוש (למשל כדי למנוע מקרים של התחשמלות ושריפה). במידה והמוצר המיובא אינו עומד בתקנים הנדרשים, ולא ניתן לבצע בו תיקונים והתאמות כך שיעמוד בהם, לא יתאפשר לשחררו מן המכס ולהשלים את תהליך הייבוא. היבואן יוכל לבחור האם ברצונו להשמיד את המשלוח או לשלחו בחזרה למדינת המוצא.

·         ייבוא של מכונות שטיפה לארץ – ייבוא של מכונות שטיפה לארץ הנו אחד התחומים אשר צובר תאוצה ומתפתח במהירות בשנים האחרונות. מכונות שטיפה הן הפתרון האידיאלי להתמודדות עם כתמים קשים ומשטחים העשויים מחומרים מורכבים לניקוי. חברות פרטיות שונות מציעות שירות הכולל ייבוא של מכונות שטיפה, ומייעדות את המוצר הן למגזר הפרטי והן למגזר הציבורי בארץ. בין אם אתם מתעניינים בייבוא של מכונה לשטיפת רכבים או לשטיפת רצפות, שטיפה בלחץ מים חמים או קרים – ניתן יהיה לייבא מחוץ לארץ את המוצר העומד בדיוק בדרישות ובתקציב שלכם. כל זאת, תוך עמידה בכלל התקנים הנדרשים על ידי מכון התקנים הישראלי.

מה בין ייבוא מסחרי וייבוא אישי – והאם ניתן וכדאי לייבא כל דבר באופן אישי?

מדינת ישראל מתירה לכל אדם לייבא ארצה מוצרים או שירותים המיועדים לשימוש פרטי או משפחתי. כיוון שלא מדובר במטרות מסחריות, ניתן לבצע ייבוא אישי גם ללא הימצאות רישיון ייבוא או עמידה בחלק מן התנאים החלים על ייבוא מסחרי. גם על ייבוא זה, בדומה לייבוא מסחרי, חלה חובה בתשלום של מכס. בתחומים רבים מומלץ לאדם להיעזר בשירותיה של חברה אשר מספקת שירותי ייבוא בתחום הדרוש לו, כדי לא להידרש בעצמו לכלל הבירוקרטיה אשר נלווית לייבוא מוצרים באופן אישי. כך לדוגמא, בתהליך של ייבוא מכונות שטיפה לארץ ניתן לפנות לאחת החברות המתמחות בתחום ולהיעזר בשירותיה בקידום התהליך.

לפרטים נוספים על הפתרונות של "חיה בר - סחר ושילוח בינלאומי", צרו קשר עוד היום בטלפון 04-6274515