תהליך הוצאת "תו תקן" ממכון התקנים

 

מכ​ון התקנים - מהן הפעולות המקדימות בטרם יבוא המוצר ארצה כאחריותו הבלעדית של היבואן ?

אי ידיעת החוק אינה פותרת איש. יבואנים רבים בראשית דרכם, רוכשים מוצרים שונים באתרים שונים באינטרנט עומדים "המומים" לשמע הדרישות השונות הכרוכות בעלויות גבוהות מצד הרשויות השונות, כגון מכון התקנים. לעיתים, הדבר אמור גם לגבי יבואנים מנוסים. ייבוא מוצרים חדשים, או גרסאות שונות של מוצרים קיימים לעיתים דורש הוצאת אישור מכון התקנים, משרד הבריאות ומוסדות אחרים (בהתאם למוצר המיובא). תהליך קבלת אישור ממכון התקנים דורש המצאת מסמכים ומעבר תהליך שתוצאתו הינה מתן צו ייבוא חופשי. התהליך דורש בחינה מקיפה של המוצר על-ידי מכון התקנים וקבלת אישורים רלווטיים. התנהלות בלתי מקצועית מול הרשויות, עלולה לגרור לעיכובים משמעותיים בתהליך הייבוא ולעיתים דחייה מיותרת של ייבוא המוצר.

תהליך הוצאת צו ייבוא חופשי

לצורך יעילות הנושא, על היבואן לבדוק בטרם ביצוע ההזמנה מהספק בחו"ל את חוקיות היבוא של אותו מוצר מול עמיל מכס מקצועי ומהימן. לאחר בדיקה זו, ניתן להתחיל בתהליך קבלת תו תקן ממכון התקנים באופן עצמאי או באמצעות שירותי עמיל-מכס. עבודה עצמאית מול מכון התקנים נעשית באמצעות רכישת  "כרטיס חכם" המאפשר עבודה עצמאית מול מכון התקנים. מנגד, מומלץ להשתמש בשירותיו של עמיל מכס, לשם הפיכת התהליך לפשוט עבורך, ולהגדיל את סיכויי ההצלחה בקבלת צו הייבוא החופשי ממכון התקנים במהירות מרובה.

ההתנהלות מול מכון התקנים

לאחר יצירת הקשר עם עמיל המכס, וקביעת אסטרטגיה להצלחת הוצאת האישור יאספו מספר מסמכים. עמיל המכס פועל עבורך מול מכון תקנים ומעביר את כל הדוקומנטים הנדרשים כגון, אנליזות מפרטים טכניים, אישורי בדיקות מהספק עבור אותו מוצר ועוד. עמיל המכס משחרר עבורך את המוצר מהמכס ומעבירו ישירות לבדיקתו ואישורו של מכון תקנים.

כמה זמן אורך תהליך קבלת האישור?

לאחר המצאת המסמכים מתחיל תהליך המורכב ממספר שלבים. בדיקת דוגמת מוצר במכון התקנים (נעשה בטרם ייבוא המשלוח הראשון). לאחר מכן מתקבל אישור לייבוא המשלוח הראשון. המשלוח הראשון נדרש לעבור בדיקה מקיפה. במקרים מסויימים יקבל היבואן אישור לשחרר את המשלוח למחסניו – אך לא למכירתו. יש לשים לב כי תהליך זה הינו מורכב ועשוי להארך לעיתים למעלה מ-45 ימי עסקים. במידה ובדיקת המשלוח הראשון עברה בהצלחה יקבל היבואן תוצאת "מתאים לתקן" ויוכל לייבא משלוחים נוספים.

חיה בר – סחר ושילוח בינלאומי מתמחים בליווי יבואנים בתהליכי הוצאות צו ייבוא חופשי ממכון התקנים.

לפרטים נוספים על הפתרונות של "חיה בר - סחר ושילוח בינלאומי", צרו קשר עוד היום בטלפון 04-6274515